Борсдорф (германски: Borsdorf) — општина во округот Лајпциг во Саксонија, Германија.

Борсдорф
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Борсдорф
Борсдорф is located in Германија
Борсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 3
Градоначалник Лудвиг Мартин
Основни податоци
Површина 15,56 км2
Надм. височина 152 м
Население 8.219 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 528 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04451
Повик. бр. 034291
Портал www.borsdorf.de
Местоположба на Борсдорф во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°20′49″N 12°32′18″E / 51.34694° СГШ; 12.53833° ИГД / 51.34694; 12.53833Координати: 51°20′49″N 12°32′18″E / 51.34694° СГШ; 12.53833° ИГД / 51.34694; 12.53833

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди

  • Борсдорф во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)