Белгерсхајн (германски: Belgershain) — општина во округот Лајпциг во Саксонија. Таа е дел од општинската заедница Наунхоф.

Белгерсхајн
Грб на Белгерсхајн
Белгерсхајн во рамките на Германија
Белгерсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Наунхоф
Месни единици 4
Градоначалник Томас Хагенов
Основни податоци
Површина 22,77 км2
Надм. височина 148 м
Население 3.353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04683
Повик. бр. 034347 или 034293
Портал www.belgershain.de
Местоположба на Белгерсхајн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°14′N 12°33′E / 51.233° СГШ; 12.550° ИГД / 51.233; 12.550

Географија и сообраќај

уреди

Градот е околу 25 километри источно од Лајпциг. Градот се наоѓа на сојузниот автопат 38 Лајпциг - Грима, како и на железничката линија Лајпциг - Гајтхајн.

Општински единици

уреди

Белгерсхајн ги има следниве единици:

  • Белгерсхајн
  • Трена
  • Кера
  • Рорбах

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)