Елстертребниц

Елстертребниц (германски: Elstertrebnitz) — општина во Саксонија и се наоѓа југозападно од Лајпциг и североисточно од Цајц.

Елстертребниц
Грб на Елстертребниц
Елстертребниц is located in Германија
Елстертребниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Пегау
Месни единици 7
Градоначалник Клаус Зомер (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,66 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.274 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04523
Повик. бр. 034296
Местоположба на Елстертребниц во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°9′N 12°14′E / 51.150° N; 12.233° E / 51.150; 12.233Координати: 51°9′N 12°14′E / 51.150° N; 12.233° E / 51.150; 12.233

ГеографијаУреди

Елстертребниц се наоѓа јужно од Лајпциг, во низините околу 15 километри североисточно од Цајц.

Соседни општиниУреди

Елстертребниц се граничи на север со градот Пегау, на североисток со градот Гројцш, општината Елстерауе на југ и општината Хоенмелзен на запад. Општините Елстертребниц и Хоенмелзен се одделени со отворениот коп Профен.

ЕкономијаУреди

Општината е главно земјоделска.

ЕлстермилграбенУреди

Елстермилграбен е името на водниот канал, снабдуван со водите од реката Елстер. Елстермилграбен ги снабдувал мелниците со вода од Елстертребниц до Клајндалциг до XX век. Многу малку мелници се останати и денес. Меѓудругото, водниот канал им служи на селаните за бањање и како воден извор за потребите на населението. Пегауер Бањи, кои се наоѓаат до Елстермилграбен, ја користат водата за своите објекти.

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)