Партенштајн (германски: Parthenstein) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Партенштајн
Грб на Партенштајн
Партенштајн во рамките на Германија
Партенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Наунхоф
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Кречел
Основни податоци
Површина 34,96 км2
Надм. височина 120 м
Население 3.559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 034293
Портал www.parthenstein.de
Местоположба на Партенштајн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°15′24″N 12°38′24″E / 51.25667° СГШ; 12.64000° ИГД / 51.25667; 12.64000

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)