Бад Лаузик (германски: Bad Lausick) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Грима и 29 километри југоисточно од Лајпциг.

Бад Лаузик
Градското собрание на Бад Лаузик
Градското собрание на Бад Лаузик
Грб на Бад Лаузик
Бад Лаузик is located in Германија
Бад Лаузик
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Бад Лаузик
Градски единици 12
Градоначалник Јозеф Ајзенман
Основни податоци
Површина 69,79 км2
Надм. височина 164 м
Население 8.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04651
Повик. бр. 034345
Портал www.bad-lausick.de
Местоположба на градот Бад Лаузик во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°8′41″N 12°38′43″E / 51.14472° СГШ; 12.64528° ИГД / 51.14472; 12.64528Координати: 51°8′41″N 12°38′43″E / 51.14472° СГШ; 12.64528° ИГД / 51.14472; 12.64528

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди