Наунхоф (германски: Naunhof) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Парте, 11 километри северозападно од Грима и 16 километри југоисточно од Лајпциг.

Наунхоф
Градското собрание во Наунхоф
Градското собрание во Наунхоф
Грб на Наунхоф
Наунхоф is located in Германија
Наунхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Наунхоф
Градски единици 7
Градоначалник Уве Херман
Основни податоци
Површина 39,49 км2
Надм. височина 149 м
Население 8.735 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 221 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04683
Повик. бр. 034293
Портал www.naunhof.de
Местоположба на градот Наунхоф во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°16′40″N 12°35′18″E / 51.27778° N; 12.58833° E / 51.27778; 12.58833Координати: 51°16′40″N 12°35′18″E / 51.27778° N; 12.58833° E / 51.27778; 12.58833

НаводиУреди

  1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди