Гајтхајн (германски: Geithain) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Гајтхајн
Градското собрание на Гајтхајн
Градското собрание на Гајтхајн
Градското собрание на Гајтхајн
Грб на Гајтхајн
Гајтхајн во рамките на Германија
Гајтхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Гајтхајн
Градски единици 6
Градоначалник Хајнц Херцог
Основни податоци
Површина 30,18 км2
Надм. височина 225 м
Население 6.818 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 226 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04643
Повик. бр. 034341
Портал www.geithain.de
Местоположба на градот Гајтхајн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°3′N 12°41′E / 51.050° СГШ; 12.683° ИГД / 51.050; 12.683

Географија

уреди

Гајтхајн се наоѓа 30 километри северозападно од Кемниц и 40 километри југоисточно од Лајпциг. Се наоѓа во ридската област Викерсхајн и реката Ојла.

Историја

уреди

Првото документирано спомнување на градот било во годината 1186 во документ, кој ги опишува донациите на заработките од црквата Викерсхајн до бискупот од Мерзебург од војводата Дедо фон Рохлиц.

Името на градот го има неговото потекло во старолужичкиот збор „Китан“ и го опишува местото Китан, каде „Chyt“ (Кит) — првото лужичко име.

Во 1209 имало друго документирано спомнување на Гајтхајн и веќе била основана црквата Свети Никола. Во оваа година основањето на болница и капела (на Свети Јован) било наредено од Конрад Втори Гројч (1190-1210), грофот на Лужица. Исто така, иако Гајтхајн е опишан како град во овој документ, делот со првиот градоначалник е првпат опишано во годината 1335. Од 1346 цистерни и дрвени водени канали биле изградени во Гајтхајн, кои биле користено до 1904.

Гајтхајн бил администриран во средниот век од фогт, кој имал седиште во Фрајхоф, првпат споменат во 1349. Прав-кулата во Гајтхајн, денес една од знаменитостите на градот, била дел од Фрајхоф и биле вметната во градските бедеми.

Во Втората светска војна имало 219 мртви. На 13 април 1945, 13 луѓе биле убиени во еден воздушен напад на градот. Целта на авионот била железничката станица. На 14 април, Втората светска војна завршила во Гајтхајн со пристигнувањето на американските војници.

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди