Нојкирицш (германски: Neukieritzsch) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. На 1 април 2008 година поранешната општина Лобштет била припоена кон Нојкирицш.

Нојкирицш
Грб на Нојкирицш
Нојкирицш во рамките на Германија
Нојкирицш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Месни единици 5
Градоначалник Хенри Грајхен
Основни податоци
Површина 40,34 км2
Надм. височина 143 м
Население 6.811 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 169 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04575
Повик. бр. 03 43 42
Портал www.neukieritzsch.de
Местоположба на Нојкирицш во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°9′5″N 12°24′35″E / 51.15139° СГШ; 12.40972° ИГД / 51.15139; 12.40972

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди