Грима (германски: Grimma) — град во сојузната покраина Саксонија, Германија на левиот брег на реката Мулде, 25 километри југоисточно од Лајпциг. Основан во 1170 година и моментално е дел од округот Лајпциг.

Грима
Градското собрание на Грима
Градското собрание на Грима
Грб на Грима
Грима is located in Германија
Грима
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градоначалник Матијас Бергер
Основни податоци
Површина 217,38 км2
Надм. височина 128 м
Население 28.149 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04668
Повик. бр. 03437
Портал www.grimma.de
Местоположба на градот Грима во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°14′19″N 12°43′31″E / 51.23861° СГШ; 12.72528° ИГД / 51.23861; 12.72528Координати: 51°14′19″N 12°43′31″E / 51.23861° СГШ; 12.72528° ИГД / 51.23861; 12.72528

МестоположбаУреди

Градот е во северна Саксонија, 25 километри југоисточно од Лајпциг и 16 километри јужно од Вурцен во долината на реката Мулде. Реката го поплавила Грима во 2002, предизвикувајќи штета на куќите и зградите во стариот дел на градот. Стариот мост Пепелманбрик бил однесен од реката.

 
Уништениот Пепелманбрик

Градски единициУреди

 • Гросбардау (припоено кон Грима во јануари 2006)
 • Дебен
 • Хонштет
 • Хефген
 • Бајерсдорф
 • Кадич
 • Шкортиц
 • Наундорф
 • Нојниц
 • Грехвиц
 • Дорна
 • Клајнбардау (припоено кон Грима јануари 2006)
 • Бернбрух (припоено кон Грима јануари 2006)
 • Валдбардау (припоено кон Грима јануари 2006)
 • Нерхау (припоено кон Грима јануари 2011)
 • Тимлицвалде (припоено кон Грима јануари 2011)
 • Гросботен (припоено кон Грима јануари 2011)
 • Мучен (припоено кон Грима на 1 јануари 2012)

ИсторијаУреди

Грима е од лужичкосрпско потекло и првпат бил документиран во 1065 година. Грофовите од Мајсен и изборните кнезови од Саксонија често престојувале во замокот во градот.

КултураУреди

Грима бил место на многу историски структури, вклучувајќи ја зградата на градското собрание, кое потекнува од 1442, познатото училиште (Fürstenschule) подигнато на местото на поранешен августински манастир во 1550 училиштето за пиво.

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

ГалеријаУреди