Требзен (германски: Trebsen; службено наречен Требзен/Мулде) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Мулде, 6 километри североисточно од Грима и 27 километри источно од Лајпциг.

Требзен
Градското собрание на Требзен
Градското собрание на Требзен
Грб на Требзен
Требзен is located in Германија
Требзен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 4
Градоначалник Хајдемари Колбе (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,03 км2
Надм. височина 122 м
Население 3.795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04687
Повик. бр. 034383 und 03437
Портал www.trebsen.de
Местоположба на градот Требзен во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°16′59″N 12°45′0″E / 51.28306° СГШ; 12.75000° ИГД / 51.28306; 12.75000Координати: 51°16′59″N 12°45′0″E / 51.28306° СГШ; 12.75000° ИГД / 51.28306; 12.75000

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди