Махерн (германски: Machern) — општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. Се наоѓа во близина на градот Лајпциг.

Махерн
Грб на Махерн
Махерн is located in Германија
Махерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градоначалник Франк Ланге (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,87 км2
Надм. височина 135 м
Население 6.784 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 175 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04827
Повик. бр. 034292
Портал www.gemeinde-machern.de
Местоположба на Махерн во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°21′30″N 12°37′40″E / 51.35833° СГШ; 12.62778° ИГД / 51.35833; 12.62778Координати: 51°21′30″N 12°37′40″E / 51.35833° СГШ; 12.62778° ИГД / 51.35833; 12.62778

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)