Маркклеберг

град во округот Лајпциг на покраината Саксонија, Германија

Маркклеберг (германски: Markkleeberg) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Плајсе, околу 7 километри јужно од Лајпциг.

Маркклеберг
Градското собрание на Маркклеберг
Градското собрание на Маркклеберг
Градското собрание на Маркклеберг
Грб на Маркклеберг
Маркклеберг во рамките на Германија
Маркклеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 9
Градоначалник Бернд Клозе (СДП)
Основни податоци
Површина 31,36 км2
Надм. височина 132 м
Население 24.664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 786 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04416
Повик. бр. 0341, 034297, 034299
Портал www.markkleeberg.de
Местоположба на градот Маркклеберг во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°16′40″N 12°23′0″E / 51.27778° СГШ; 12.38333° ИГД / 51.27778; 12.38333

Во 1813 година голем дел од Битката кај Лајпциг се одржала на местото, каде е сместен Маркклеберг.

Во текот на 1944-1945 бил основан женски подкамп во градот. Во почетокот на април 1945, преживеаните жени биле пратени во Маутхаузен-Гузен во Австрија.

Население

уреди

(Извор од 1998: Статистичко биро на Саксонија)

Година Население
1946 20.517
1950 20.130
1960 20.545
1981 20.622
1984 19.811
1995 20.415
1997 20.264
Година Население
1998 22.728
1999 23.157
2000 23.157
2001 23.087
2002 23.139
2003 23.306
2004 23.639
Година Население
2005 23.806
2006 23.913
2007 24.021
2008 24.020
2009 24.254

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди