Плајсе е десна притока на Вајсе Елстер во Саксонија, Германија. Нејзиниот извор се наоѓа југозападно од Цвикау, кај Еберсбрун, потоа тече низ Вердау, Кримичау, Алтенбург и други градови во Саксонија и Тирингија, пред да се влее во Вајсе Елстер кај Лајпциг.

Плајсе
Pleiße
Pleiße bei Großdeuben (Blickrichtung Norden).jpg
Плајсе кај Гросдојбен
Земја Германија
Слив
Главен изворДрај-Линден-Брунен (порано Алболдсбрунен) во Еберсбрун близу Цвикау
50°38′51″N 12°25′31″E / 50.64750° N; 12.42528° E / 50.64750; 12.42528Координати: 50°38′51″N 12°25′31″E / 50.64750° N; 12.42528° E / 50.64750; 12.42528
443 м
УстиеВајсе Елстер во Лајпциг
51°19′21″N 12°21′27″E / 51.32250° N; 12.35750° E / 51.32250; 12.35750Координати: 51°19′21″N 12°21′27″E / 51.32250° N; 12.35750° E / 51.32250; 12.35750{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница
103 м
ТечениеВајсе ЕлстерЗалеЕлбаСеверно Море
Речен системЕлба
Физички особености
Должина90 км
Плајсе на Ризницата

Реката природно има должина од 115 километр; меѓутоа, јужно од Лајпциг, е исправена, со што е намалена нејзината должина на 90 км.

Надворешни врскиУреди

  • Die Pleiße - Август Шуман: „Полн државен, поштенски и новински лексикон на Саксонија“, Том 8, Цвикау 1821, стр. 396–410. (германски)