Борна (германски: Borna) — град во сојузната покраина Саксонија, Германија, административно седиште на округот Лајпциг. Се наоѓа околу 30 километри југоисточно од Лајпциг. Има околу 21.000 жители.

Борна
Градското собрание со Старата стражарница во Борна
Градското собрание со Старата стражарница во Борна
Градското собрание со Старата стражарница во Борна
Грб на Борна
Борна во рамките на Германија
Борна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Основни податоци
Површина 62,35 км2
Надм. височина 159 м
Население 19.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 307 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04552
Повик. бр. 0 34 33
Портал www.borna.de
Местоположба на градот Борна во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°7′N 12°30′E / 51.117° СГШ; 12.500° ИГД / 51.117; 12.500

Историја

уреди

Борна како град е стар повеќе од 750 години.

Од раниот XIX век, пејзажот околу Борна бил обликуван со отворени јагленокопи, чиј врв достигна во 1980-тите. Во последниве 20 години биле вложени огромни напори да се ревитализира пејзажот; со поплавување на отворените копови и создавање нови езер, како и засадување илјадници дрвја.

Современата историја на Борна била обогатена со префрлањето на црквата од соседниот Хојерсдорф во Борна. На крајот на октомври во 2007, романескната градба на Црквата Емаус во Хојерсдорф од XIV век (12 километри од Борна) била отсечена од земјата и преместена на плоштадот Мартин Лутер во Борна[2].

Знаменитости

уреди
  • Црква Кунигунден
  • Црква на плоштадот Лутер
  • Градско собрание
  • Средно училише „Gymnasium Am Breiten Teich“

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2007-11-03. Посетено на 2007-11-03.

Надворешни врски

уреди