Ново Место (словенечки: Novo Mesto) — град и општина во Словенија, кој се наоѓа во југоисточниот дел од земјата. Традиционално, градот се смета за дел од Доленскиот регион, но денес тој е дел од југоисточниот статистички регион. Градот и општината заземаат површина од 298.5 км2, заедно со свиокот на реката Крка и истиот се смета за културен и економски центар на Доленска.[2]

Ново Место
Novo Mesto
град и општина
Поглед кон Ново Место
Поглед кон Ново Место
Грб на Ново Место
Местоположба на Општина Ново Место.
Местоположба на Општина Ново Место.
Ново Место is located in Slovenia
Ново Место
Ново Место
Местоположба на Ново Место.
Координати: 45°48′N 15°10′E / 45.800° СГШ; 15.167° ИГД / 45.800; 15.167
Држава Словенија
Управа
 • ГрадоначалникАлојз Мухич
Површина
 • Вкупна298,5 км2 (1,153 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно40.925
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоnovomesto.si

Население уреди

Според пописот од 2002 година, градот има население од 40.925 жители, од кои 20.017 мажи и 20.908 жени.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди