Куп на шампиони 1991/92

Куп на шампиони 1991/92 — 37-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Ова била последната сезона пред реорганизацијата и преименувањето на ова натпреварување во УЕФА Лига на шампиони.

Куп на шампиони 1991/92
Податоци за купот
Датуми17 септември 1991 — 20 мај 1992
Екипи32
Финале
ШампиониШпанија Барселона
(1. титула)
Вице-шампионИталија Сампдорија
Статистики за купот
Одиграни натпревари73
Постигнати голови173 (2.37 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)СССР Заедница на независни држави Сергеј Јуран
Франција Жан-Пјер Папен (7)

Финалето било одиграно на 20 мај 1992 година на стадионот Вембли во Лондон, каде што Барселона со резултат 1:0 по одиграни продолжетоци го победила тимот на Сампдорија, со тоа освојувајќи го својот прв трофеј во Купот на шампионите.

Ова издание на турниорт било првото во кое било воведена групната фаза, кој вклучувала осум победници од второто коло поделени во две групи. Оваа сезона исто така е одбележана со враќањето на англиските клубови по шестогодишното отсуство поради забраната која ја добиле по Хејселската трагедија што се случила во 1985 година.

Освојувачот на Купот од претходната сезона, Црвена Ѕвезда, не можела да игра натпревари на домашен терен поради забраната на УЕФА во која се одлучило сите Југославијаословенски екипи да не играат на домашен терен поради етничките судири кои подоцна довеле и до воени конфликти.

Прво коло уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона   3:1   Ханза Росток 3:0 0:1
Кајзерслаутерн   3:1   Етар Велико Тарново 2:0 1:1
Унион Луксембург   0:10   Олимпик Марсеј 0:5 0:5
Спарта Прага   2:2[1]   Ренџерс 1:0 1:2
Хамрун Спартанс   0:10   Бенфика 0:6 0:4
Арсенал   6:2   Австрија Виена 6:1 0:1
Хелсинки   0:4   Динамо Киев 0:1 0:3
Брондби   4:2   Заглебје Лубин 3:0 1:2
Фрам   2:2[1]   Панатинајкос 2:2 0:0
Гетеборг   1:1[1]   Фламуртари Валона 0:0 1:1
Бешикташ   2:3   ПСВ Ајндховен 1:1 1:2
Андерлехт   4:1   Грасхопер 1:1 3:0
Црвена Ѕвезда   8:0   Портдаун 4:0 4:0
Университатеа Крајова   2:3   Аполон Лимасол 2:0 0:3
Хонвед   3:1   Дандалк 1:1 2:0
Сампдорија   7:1   Розенборг 5:0 2:1

Друго коло уреди

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Барселона   3:3[1]   Кајзерслаутерн 2:0 1:3
Олимпик Марсеј   4:4[1]   Спарта Прага 3:2 1:2
Бенфика   4:2   Арсенал 1:1 3:1 прод.
Динамо Киев   2:1   Брондби 1:1 1:0
Панатинајкос   4:2   Гетеборг 2:0 2:2
ПСВ Ајндховен   0:2   Андерлехт 0:0 0:2
Црвена Ѕвезда   5:1   Аполон Лимасол 3:1 2:0
Хонвед   3:4   Сампдорија 2:1 1:3

Групна фаза уреди

Група А уреди

 
  САМ ЦЅ АНД ПАН
  Сампдорија 2:0 2:0 1:1
  Црвена Ѕвезда 1:3 3:2 1:0
  Андерлехт 3:2 3:2 0:0
  Панатинајкос 0:0 0:2 0:0
 
Табела на групата А ОН П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Сампдорија 6 3 2 1 10 5 +5 8
2.   Црвена Ѕвезда 6 3 0 3 9 10 -1 6
3.   Андерлехт 6 2 2 2 8 9 -1 6
4.   Панатинајкос 6 0 4 2 1 4 -3 4

Група Б уреди

 
  БАР СП БЕН ДК
  Барселона 3:2 2:1 3:0
  Спарта Прага 1:0 1:1 2:1
  Бенфика 0:0 1:1 5:0
  Динамо Киев 0:2 1:0 1:0
 
Табела на групата Б ОН П Н И ГД ГП ГР Бод.
1.   Барселона 6 4 1 1 10 4 +6 9
2.   Спарта Прага 6 2 2 2 7 7 0 6
3.   Бенфика 6 1 3 2 8 5 +3 5
4.   Динамо Киев 6 2 0 4 3 12 -9 4

Финале уреди

20 мај 1992
Барселона   1 – 0   Сампдорија Стадион Вембли, Лондон
Публика: 70.827
Судија: Арон Шмидхубер (Германија)
Куман   111'

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Екипа се квалификувала по правилото за повеќе постигнати голови во гости.