ФК Ханза Росток е германски фудбалски клуб со седиште во градот на Росток, Мекленбург-Западен Ворпромен. Тие се појавиле како еден од најуспешните клубови од поранешна Источна Германија и направија неколку сезони во Бундеслигата.

Ханза Росток
Logo
Целосно имеФК Ханза Росток е.В.
Основан28 декември 1965
СтадионДКБ-Арена
Капацитет29.000
ПретседателГерманија Роберт Мариен
ТренерГерманија Павел Дочев
Лига3. лига
2017–183. лига, 6-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Ханза Росток играше во втората Бундеслига во сезоната сезоната 2011-2012, но претрпела испаѓање во третата лига по поразот со 5-4 од Унион Берлин во претпоследниот натпревар од сезоната.[1]

Историја уреди

Тимот е формиран кога саксонската екипа Емпор Лаутер се сели во градот Росток и го менува своето име во Емпор Росток, клуб претходник на Ханза. Во 1965 година клубот го добива денешното име Ханза Росток.

Во 1991 година екипата на Ханза станува шампион на Источна Германија, а истата година го освоиле и купот на оваа поранешна држава.

Пласмани уреди

Стадион уреди

Ханза настапувала на стадионот Отзештадион од 1954 година. Во 2001 година, капацитетот на стадионот бил зголемен на 30,000 гледачи. На 2 јули 2007, правата за името биле продадени на Deutsche Kreditbank(DKB), па оттука и новото официјално име е "ДКБ-арена".

Играчи уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди