Суперкуп на Македонија (ракомет) 2019

Суперкупот на Македонија 2019 - 3. издание на Суперкупот на Македонија во ракомет. Турнирот бил одржан во Спортската сала Куманово во Куманово, на 18 септември 2019 година. Суперкупот бил освоен од Вардар по трети пат.[1]

2019 Суперкуп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми18 септември
ОдржувалиштаСпортска сала Куманово (во Куманово градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакВардар (3. титула)
ВторопласиранМеталург

Место на одржување уреди

Куманово
Спортска сала Куманово
Капацитет: 4,150

Учесници уреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Вардар Првак во Супер лигата 2018/19
Металург Првак во Купот на Македонија 2019

Натпревар уреди

18 септември 2019
20:30 СЕЛВ
Вардар 26 – 24 Металург Спортска сала Куманово, Куманово
Судии: Славе Николов, Ѓорѓи Начевски
С. Горпишин 6 (16 – 10) С. Додиќ 5
Извештај


Победник во
Суперкупот на Македонија 2019
Вардар
3. титула

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Вардар го одбрани Супер Куп трофејот“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 18 септември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-11. Посетено на 11 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди