РК Јехона - ракометен клуб од Гостивар, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

РК Јехона
Целосен називРакометен Клуб Јехона
ИгралиштеСпортска сала Младост
Приемност1,500
ЛигаПрва лига - Група 2
Бои
Клупски бои         
Дресови

Историја уреди

За сезоната 2019/20, клубот повторно пријавил екипа во Првата лига по повеќегодишна пауза.

Надворешни врски уреди