Кундино

село во Општина Пробиштип

Кундино — село во Општина Пробиштип.

Кундино
Кундино 02.jpg

Глетка на куќи во Кундино

Кундино is located in Македонија
Кундино
Местоположба на Кундино во Македонија
Кундино на интерактивна карта

Општина Пробиштип
Население 81 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 21018
Надм. вис. 663 м
Кундино на општинската карта
Кундино во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Кундино во рамките на општината
Commons-logo.svg Кундино на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Потекло и значење на иметоУреди

Според кажувањата и верувањата на мештаните името на селото Кундино потекнува од турско време и јазик со значење „место за одмор“, „одморалиште“ крај пат, односно место каде застанувале патниците да одморат на патот кога патувале од Кратово кон Пробиштип.[1]

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

РодовиУреди

Селото Кундино отсекогаш во целост е населено само со Македонци од православна вероисповед, при што поголемиот дел се доселенички родови. Староседелски родови во Кундино се: Кимовци и Бошковци, а старинци биле и Павловци и Маринковци кои изумреле без потомци во селото[2]. Доселнички родови во Кундино се: Ѓурчиновци чии предци се доселиле како чифчии во втората половина на XVIII век од селото Безиково во Кочанско; Трајановски водат потекло од лице доселено од селото Трооло во почетокот на XIX век, како домазет во староседелскиот род Кимовци; Кацарци дошле во првата половина на XIX век од селото Горно Кратово како момоци на турски беглик; Стојковци се доселиле во средината на XIX век од соседното село Пробиштип како чифчии; во втората половина на XIX век како чифчии се доселиле родовите Јованчевци од селото Гризилевци, Јуруци од селото Добрево, Вучевци од селото Лесново, Додеви - Дедо Симонови од селото Шлегово[2].

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1557 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 26 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Кундинско Езеро — природно езеро со бесен од вулканско потекло на 1 км североисточно од селото

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Според кажување на Димитрие Игнатов - Мите (65 г.) од с. Кундино. Забележале Марио Шаревски и Дарко Стојчески, на 31.03.2019 во село Кундино
  2. 2,0 2,1 Василевски, Ангел (1974). Злетовска област - географско-историски осврт. Скопје: Собрание на општината Пробиштип. стр. 109–111.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди