Гризилевци — село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.

Гризилевци
Гризилевци is located in Македонија
Гризилевци
Местоположба на Гризилевци во Македонија
Општина Пробиштип
Население 22 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 807 м
Гризилевци на општинската карта
Гризилевци во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Гризилевци во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза, во рамките на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис од 2002 година, селото има 22 жители, сите Македонци.[1]

РодовиУреди

Гризилевци е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Доселеници: Никовци (4 к.) и Митевци (2 к.) се сметаат за најстари доселеници, но не се знае од каде се доселени; Бачковци (9 к.) доселени се во втората половина на XVIII век од селото Безиково кај Кочани; Мартиновци (5 к.) и Дедо-Јованчеви (2 к.) доселени се од селото Кундино; Кацарци (6 к.) по потекло се од Горно Кратово. Од таму се населиле во Кундино, па потоа во Гризлевци; Чолаковци (2 к.) и тие се од Горно Кратово; Дедо Петреи-Шалповци (3 к.) доселени се од селото Шлегово кај Кратово; Бардаковци (2 к.) доселени се од селото Туралево кај Кратово.[2]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1556 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 10 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалиштаУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопje.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди