Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 58 кг за жени

Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 58 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 30 јули во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 14 натпреварувачки од 10 држави.[2]

Формат на натпреварувањеУреди

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање. [3]

РаспоредУреди

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Понеделник, 30 јули 2012 12:30 Финале

РекордиУреди

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег   Чен Јангинг (КИН) 251 кг Доха, Катар 03.12.2006
Постепено   Чен Јангинг (КИН) 111 кг Доха, Катар 03.12.2006
Вкупно   Ки Хонгмеи (КИН) 141 кг Таиан, Кина 23.04.2007
Олимписки рекорд Еден потег   Чен Јангинг (КИН) 244 кг Пекинг, Кина 11.08.2008
Постепено   Чен Јангинг (КИН) 107 кг Атина, Грција 16.08.2004
Вкупно   Чен Јангинг (КИН) 138 кг Пекинг, Кина 11.08.2008

РезултатиУреди

Место Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
    Ли Ксујинг (CHN) A 105 105 108 108 133 138 144 138 246
    Пимсири Сиракаев (THA) A 100 103 103 100 131 136 140 136 236
    Јулија Калина (UKR) A 101 104 106 106 123 127 129 129 235
4   Ратикан Гулној (THA) A 98 100 100 100 130 134 136 134 234
5   Бојанка Костова (AZE) A 100 103 105 105 124 124 128 128 233
6   Јонг Чун Ми (PRK) A 101 103 103 101 130 134 134 130 231
7   Настасија Новикава (BLR) A 103 106 108 103 127 127 133 127 230
8   Куо Хсинг-чун (TPE) A 91 101 102 91 129 133 133 129 228
9   Александра Ескобар (ECU) Б 57.48 100 100 103 103 123 127 127 123 226
10   Џакелина Хередиа (COL) A 98 100 101 100 125 125 125 125 225
11   Ромела Бегај (ALB) A 101 105 105 101 115 121 121 115 216
12   Зое Смит (GBR) Б 57.97 90 93 93 90 116 121 121 121 211
13   Кристин Улрих (GER) Б 57.40 88 91 93 93 110 114 116 114 207
14   Јанг Јун Хју (KOR) Б 57.93 83 87 87 87 108 113 116 113 200
15   Бедиха Тунадаџи (TUR) Б 57.34 84 87 87 87 103 107 107 107 194
16   Ани Моник (CAN) Б 57.91 85 85 88 85 105 105 105 105 190
17   Џенли Тегу Вини (SOL) Б 57.43 65 69 69 65 90 93 95 95 160
  Хидилин Диаз (PHI) Б 57.70 92 97 97 97 118 118 118 DNF
  Лина Ривас (COL) A 100 103 103 103 120 120 120 DNF

Ли Ксујинг од Кина постигна Олимписки рекорд од 108 килограми во кревање со еден потег, како и Олимписки рекорд во вкупниот резултат од 246 килограми.

НаводиУреди