Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 48 кг за жени

Olympic flag.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 48 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 28 јули во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 14 натпреварувачки од 10 држави.[2]

Систем на натпреварувањеУреди

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела. Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете. Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање.

РекордиУреди

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег   Јанг Лиан 98 кг Санто Доминго, Доминиканска Република 1 октомври 2006
Постепено   Нурчан Тајлан 121 кг Анталија, Турција 17 септември 2010
Вкупно   Јанг Лиан 217 кг Санто Доминго, Доминиканска Република 1 октомври 2006
Олимписки рекорд Еден потег   Нурчан Тајлан 97 кг Атина, Грција 14 август 2004
Постепено   Чен Џиеџиа 117 кг Пекинг, Кина 9 август 2008
Вкупно   Чен Џиаџиа 212 кг Пекинг, Кина 9 август 2008

РаспоредУреди

Датум Време Рунда
Субота, 28 јули 2012 15:30 Финале

РезултатиУреди

Позиција Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
    Ванг Минџиен (CHN) A 47.73 88 88 91 91 110 114 116 114 205
    Хироми Мијаке (JPN) A 47.74 83 85 87 87 108 110 113 110 197
    Рианг-Чун-Хва (PRK) A 47.52 80 83 84 80 108 109 112 112 192
4   Сиривимон Прамонгхол (THA) A 47.23 78 80 82 82 106 108 109 109 191
5   Нурдан Карагоз (TUR) A 46.99 80 83 84 83 104 107 107 104 187
6   Хонами Мизуоки (JPN) A 47.77 76 78 80 80 92 94 96 96 176
7   Нгандбам Сонија Чану (IND) A 47.74 72 74 75 74 93 97 97 97 171
8   Бетски Ривас (VEN) A 47.43 68 70 70 70 92 96 98 98 168
9   Беатриз Пирон (DOM) A 47.85 72 75 77 77 87 90 92 90 167
10   Мелани Бардис (FRA) A 47.71 70 73 75 73 88 91 93 93 166
11   Лели Бургос (PUR) A 47.61 65 70 70 65 87 92 92 92 157
12   Наталија Ракотондраманана (MAD) A 7.74 55 55 60 55 75 80 82 80 135
  Марина Сисоева (UZB) A 47.85 79 79 80 DNF
  Панида Хамсри (THA) A 47.45 81 81 81 DNF

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Ванг Минџиен   Хироми Мијаке   Рианг-Чун-Хва

НаводиУреди