Кошарка на Летните олимписки игри 2008

Кошарката на Летните олимписки игри 2012 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

17. Олимписки турнир во кошарка
Пекинг 2008
Податоци
ДомаќинКина
ГрадПекинг
Дата9 август – 24 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Шпанија
3 бронза  Аргентина
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Official website
olympicbasketball.fiba.com
Турнир
← Атина 2004  Лондон 2012 →

КвалификацииУреди

За титулата на олимписки шампион во кошарка за мажи и за жени, беа квалифицирани и се натпреваруваа 12 држави и за двете натпреварувања.

МажиУреди

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
  Ангола   САД
  Аргентина
  Иран   Русија
  Литванија
  Хрватска
  Грција
  Германија
  Австралија   Шпанија – Светски шампион
  НР Кина – Домаќин на олимпијадата

ЖениУреди

Африка Америка Азија Европа Океанија Без квалификации
  Мали   САД
  Бразил
  Република Кореја   Русија
  Шпанија
  Чешка
  Латвија
  Белорусија
  Нов Зеланд   Австралија – Светски шампион
  НР Кина – Домаќин на олимпијадата


МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   САД (USA)   Шпанија (ESP)   Аргентина (ARG)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Австралија (AUS)   Русија (RUS)


ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
    САД 8 8 0   САД 8 8 0
    Шпанија 8 6 2   Австралија 8 7 1
    Аргентина 8 6 2   Русија 8 6 2
4   Литванија 8 5 3   Кина 8 5 3
5   Грција 6 3 3   Шпанија 6 3 3
6   Хрватска 6 3 3   Белорусија 6 2 4
7   Австралија 6 3 3   Чешка 6 2 4
8   Кина 6 2 4   Јужна Кореја 6 2 4
9   Русија 5 1 4   Латвија 5 1 4
10   Германија 5 1 4   Нов Зеланд 5 1 4
11   Иран 5 0 5   Бразил 5 1 4
12   Ангола 5 0 5   Мали 5 0 5

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди