Кошарка на Летните олимписки игри 2012

Кошаркарскиот турнир на Олимписките игри 2012 во Лондон се одржува од 28 јули до 12 август 2012 година. Натпреварите ќе се играат во новата Кошаркарска арена со капацитет од 12.000 гледачи, а финалните натпревари ќе се играат во О2 Арената.

На турнирот учествуваат 24 репрезентации, по 12 во двете конкуренции. Во двете конкуренции титулите ги бранат репрезентациите на САД.

Освојувачи на медал уреди

Дисциплини      
Мажи
Жени

Формат на натпреварувањето уреди

 
Кошаркарската арена ќе биде домаќин на кошаркарскиот турнир
 
О2 арена ќе биде домаќин на финалните натпревари

Натпреварите во кошарка ќе се одвиваат во машка и женска конкуренција (по 12 репрезентации во двете конкуренции). Учесниците ќе бидат поделени во две групи од по 6 екипи. Откако ќе биде одиграна групната фаза каде репрезентациите ќе играат секоја против секоја, четирите најдобропласирани репрезентации од двете групи го продолжуваат натпреварувањето во елиминационата фаза која ќе трае сè до финалниот натпревар.

Квалификации уреди

Екипите кои се квалификувале за турнирот може да пријават највеќе 12 играчи. Во двете конкуренции ќе учествуваат 12 репрезентации поделени во две групи од по 6 екипи.

Домаќин уреди

По правилото на МОК, државата домаќин на игрите автоматски добива можност за учество на игрите во сите спортови. Меѓутоа, кошаркарската репрезентација на Обединетото Кралство не постоела сè до 2006 година, и било неизвесно нејзиното учество на игрите. Меѓутоа, извршниот одбор на ФИБА на седница во Лион (Франција) на 13 март 2011 ги разрешил сите недоумици, дозволувајќи му на британскиот тим да учествува на игрите[1][2]

Мажи уреди

Репрезентациите се квалификувале преку натпреварувањата на ФИБА (континентални првенства, светски првенства и олимписки квалификациски турнир).

Турнир Датум Домаќин Број на места Квалификанти
Домаќин на игрите 1   Обединето Кралство
ФИБА Светско првенство 2010 28 август - 12 септември 2010.   Турција 1   САД
Африканско првенство 2011 17. – 28 август 2011.   Мадагаскар 1   Тунис
Азиско првенство 2011 15. – 25 септември 2011.   Кина 1   Кина
Панамеричко првенство 2011. 25 август – 8 септември 2011.   Аргентина 2   Аргентина
  Бразил
Европско Првенство 2011 31 август – 18 септември 2011.   Литванија 2   Шпанија
  Франција
Првенство на Океанија 2011 7. - 11 септември 2011.   Австралија 1   Австралија
Олимписки квалификациии 2012 2. јул – 8. јул 2012.   Каракас 3   Русија
  Литванија
  Нигерија
Вкупно 12

Жени уреди

Турнир Датум Домаќин Број на места Квалификанти
Домаќин на игрите 1   Обединето Кралство
СП за жени 2010 23 септември – 3 октомври 2010.   Чешка 1   САД
Африканско првенство 2011 23 септември - 2 октомври 2011.   Мали 1   Ангола
Азиско првенство 2011 21. – 28 август 2011.   Јапонија[3] 1   Кина
Панамериканско првенство 2011 24 септември – 1 октомври 2011.   Колумбија[4] 1   Бразил
Европско првенство 2011 18. јун – 3. јул 2011.   Полска 1   Русија
Првенство на Океанија 2011 7. – 11 септември 2011.   Австралија 1   Австралија
Олимписки квалификации 2012 25. јун – 1. јул 2012.   Анталија 5   Франција
  Турција
  Чешка
  Хрватска
  Канада
Вкупно 12

Календар уреди

Дисцип.↓/Датум → 28. јул 29. јул 30. јул 31. јул 1. авг 2. авг 3. авг 4. авг 5. авг 5. авг 7. авг 8. авг 9. авг 10. авг 11. авг 12. авг
мажи ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Ф

Ждреб уреди

Официјалниот ждреб за групната фаза на кошаркарскиот турнир бил одржан во Лондон на 30 април 2012.[5]

Мажи
Група A Група Б
  Аргентина   Австралија
  Франција   Бразил
  Литванија   Кина
  Нигерија   Обединето Кралство
  Тунис   Русија
  САД   Шпанија
Жени
Група A Група Б
  Ангола   Австралија
  Кина   Бразил
  Хрватска   Канада
  Чешка   Франција
  Турција   Обединето Кралство
  САД   Русија

Судии уреди

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) за кошаркарскиот турнир ги делегирала следниве 30 судии:[6]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Кошаркарите на УК на игрите во Лондон БиБиСи Спорт
  2. УК учествува на игрите во Лондон БиБиСи Спорт
  3. „Азиско првенство на ФИБА за жени 2011“. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 2012-07-14.
  4. „ФИБА Америка 2011“. Архивирано од изворникот на 2013-08-31. Посетено на 2012-07-14.
  5. "Groups drawn for Olympic Basketball competitions". Архивирано на 9 јули 2012 г. FIBA.
  6. „Find a Referee“. FIBA. Архивирано од изворникот на 2017-11-29. Посетено на 27 June 2012.

Надворешни врски уреди