Кошарка на Летните олимписки игри 2004

Кошарката на Летните олимписки игри 2004 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција и тоа во машка и во женска конкуренција.

16. Олимписки турнир во кошарка
Атина 2004
Податоци
ДомаќинГрција
ГрадАтина
Дата15 август – 28 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато Аргентина
2 сребро Италија
3 бронза  САД
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Русија
Турнир
← Сиднеј 2000  Пекинг 2008 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   Аргентина (ARG)   Италија (ITA)   САД (USA)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Австралија (AUS)   Русија (RUS)


ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
    Аргентина 8 6 2   САД 8 8 0
    Италија 8 5 3   Австралија 8 7 1
    САД 8 5 3   Русија 8 6 2
4   Литванија 8 6 2   Бразил 8 4 4
5   Грција 7 4 3   Чешка 7 4 3
6   Порторико 7 3 4   Шпанија 7 4 3
7   Шпанија 7 6 1   Грција 7 3 4
8   Кина 7 2 5   Нов Зеланд 7 2 5
9   Австралија 6 2 4   Кина 6 2 4
10   Нов Зеланд 6 1 5   Јапонија 6 1 5
11   Србија и Црна Гора 6 2 4   Нигерија 6 1 5
12   Ангола 6 0 6   Јужна Кореја 6 0 6

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди