Залцланд (округ)

(Пренасочено од Залцландкрајс)

Залцланд (германски: Salzlandkreis) — округ во средишниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Тој се граничи со (од запад надесно) окрузите Харц, Берде, Магдебург, Јерихов, Анхалт-Битерфелд, Мансфелд-Јужен Харц и Зале.

Залцландкрајс
Landkreis Salzlandkreis

округ
Знаме на Залцландкрајс Landkreis SalzlandkreisГрб на Залцландкрајс Landkreis Salzlandkreis
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеБернбург
Површина
 • Вкупна1,425,9 км2 (550,5 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно187.457
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SLK, ASL, BBG, SBK, SFT
Мреж. местоwww.kreis-slk.de
Поглед кон Бернбуршкиот замок

Историја

уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Бернбург, Шенебек и Ашерслебен-Штасфурт (освен градот Фалкенштајн) како дел од реформата на окрузите во Саксонија-Анхалт во 2007.

Градови и општини

уреди

Округот Залцланд се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Ашерслебен
 2. Барби
 3. Бернбург
 4. Калбе
 5. Хеклинген
 6. Кенерн
 7. Нинбург
 8. Шенебек
 9. Зеланд
 10. Штасфурт
 1. Берделанд
Општински заедници
 1. Бердеауе
 2. Берде-Хакел
 3. Борне
 4. Егелн1, 2
 5. Волмирслебен
 1. Алслебен2
 2. Гирслебен
 3. Гистен1, 2
 4. Илберштет
 5. Плецкау
1седиште на заедницата на општини;2град

Наводи

уреди
 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-10-12.

Надворешни врски

уреди

51°50′N 11°35′E / 51.833° СГШ; 11.583° ИГД / 51.833; 11.583