Харц (округ)

округ во Саксонија-Анхалт, Германија

Харц (германски: Landkreis Harz) — округ во покраината Саксонија-Анхалт, Германија. Наречен е по планинската област Харц.

Харц
Landkreis Harz

округ
Знаме на Харц Landkreis HarzГрб на Харц Landkreis Harz
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеХалберштат
Површина
 • Вкупна2,104 км2 (0,812 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно210.975
 • Густина100,000/км2 (260,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HZ, HBS, QLB, WR
Мреж. местоkreis-hz.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Халберштат, Вернигероде и Кведлинбург, како и градот Фалкенштајн (од округот Ашерслебен-Штасфурт) како дел од реформата во 2007 г.

Градови и општиниУреди

Округот Харц се состои од следниве единици:[2]

Слободни градови Слободни општини Општински заедници
 1. Баленштет
 2. Бланкенбург на Харц
 3. Фалкенштајн
 4. Халберштат
 5. Харцгероде
 6. Илзенбург
 7. Оберхарц на Брокен
 8. Остервик
 9. Кведлинбург
 10. Тале
 11. Вернигероде
 1. Хуи
 2. Нордхарц

Форхарц

 1. Дитфурт
 2. Грос Квенштет
 3. Харслебен
 4. Хедерслебен
 5. Шванебек2
 6. Зелке-Ауе
 7. Вегелебен1, 2
1седиште на заедница на општини; 2град

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-09-24.

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°52′N 10°53′E / 51.867° СГШ; 10.883° ИГД / 51.867; 10.883