Волмирслебен (германски: Wolmirsleben) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Волмирслебен
Грб на Волмирслебен
Волмирслебен во рамките на Германија
Волмирслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Егелнер Мулде
Градоначалник Моника Кукук (ДХС)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 77 м
Население 1.303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039268
Портал www.wolmirsleben.de
Местоположба на Волмирслебен во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°57′N 11°29′E / 51.950° СГШ; 11.483° ИГД / 51.950; 11.483

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)