Кенерн (германски: Könnern) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Зале, приближно 15 километри јужно од Бернбург и 25 километри северозападно од Хале (Зале).

Кенерн
Авионски поглед кон Кенерн
Авионски поглед кон Кенерн
Авионски поглед кон Кенерн
Грб на Кенерн
Кенерн во рамките на Германија
Кенерн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Рајнер Земперт (СлДП)
Основни податоци
Површина 125 км2
Надм. височина 121 м
Население 8.241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Портал www.stadt-koennern.de
Местоположба на градот Кенерн во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°40′11″N 11°46′15″E / 51.66972° СГШ; 11.77083° ИГД / 51.66972; 11.77083

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)