Гирслебен (германски: Giersleben) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Гирслебен
Гирслебен во рамките на Германија
Гирслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Зале-Випер
Градоначалник Бено Рич (СДП)
Основни податоци
Површина 20 км2
Надм. височина 128 м
Население 980 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06449
Повик. бр. 034746
Местоположба на Гирслебен во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°45′50″N 11°33′43″E / 51.76389° СГШ; 11.56194° ИГД / 51.76389; 11.56194

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)