Нинбург (Саксонија-Анхалт)

Нинбург (германски: Nienburg) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа во долината на долна Зале, околу 5 километри североисточно од Бернбург.

Нинбург
Авионски поглед кон Нинбург
Авионски поглед кон Нинбург
Авионски поглед кон Нинбург
Грб на Нинбург
Нинбург (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Нинбург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Маркус Бауер
Основни податоци
Површина 79 км2
Надм. височина 65 м
Население 6.104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Портал www.nienburg-saale.de
Местоположба на градот Нинбург во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°49′N 11°45′E / 51.817° СГШ; 11.750° ИГД / 51.817; 11.750

Нинбург бил првпат споменат во патувачките записи од 961. Средновековниот центар на градот е заземен со бенедитанскиот манастир, Опатија Нинбург, подоцна претворен во замок, неодамна уништен од пожар. Црквата на манастирот, преку 1000 години стара, била осветена во 1004 и е убаво зачувана до ден денес.

Во 1623, во текот на Триесетгодишната војна, дел од градот бил уништен. Во 1825, бил изграден мал висечки мост над реката Зале, но поради непредвидените вибрации, се урнал во текот на отворањето, предизвикувајќи стотици жртви.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди