Шенебек (германски: Schönebeck) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Елба, околу 14 километри југоисточно од Магдебург.

Шенебек
Мост над реката Елба во Шенебек
Мост над реката Елба во Шенебек
Мост над реката Елба во Шенебек
Грб на Шенебек
Шенебек во рамките на Германија
Шенебек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Ханс-Јирген Хазе (ДХС)
Основни податоци
Површина 86 км2
Надм. височина 51 м
Население 30.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 353 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39218
Повик. бр. 03928
Портал www.schoenebeck.de
Местоположба на градот Шенебек во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 52°1′N 11°45′E / 52.017° СГШ; 11.750° ИГД / 52.017; 11.750

Меѓународни односи

уреди

Шенебек е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
  2. „Јарослав Службена страница - Партнерски градови“.  (на полски) © 2008 Urząd Miasta Jarosław. Ul. Rynek 1, 37-500 Јарослав. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на 2008-10-23.

Надворешни врски

уреди