Алслебен (германски: Alsleben) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, јужно од Бернбург. Исто така е дел од општинската заедница Зале-Випер.

Алслебен
Алслебен
Алслебен
Алслебен
Грб на Алслебен
Алслебен во рамките на Германија
Алслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Зале-Випер
Градоначалник Рајнхард Шинке
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 85 м
Население 2.552 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06425
Повик. бр. 034692
Портал http://www.alsleben-saale-online.de/
Местоположба на градот Алслебен во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°42′N 11°40′E / 51.700° СГШ; 11.667° ИГД / 51.700; 11.667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)