Бернбург (округ)

Бернбург бил округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Шенебек, Кетен, Залкрајс, Мансфелдер Ланд и Ашерслебен-Штасфурт.

Бернбург
Округ
Saxony anhalt bbg.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеБернбург
Површина
 • Вкупна414 км2 (160 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно69,300
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BBG
Мреж. местоlandkreis-bernburg.de

ИсторијаУреди

Тука се наоѓало независното кнежевство наречено Анхалт-Бернбург, настанато по поделбата на кнежевството Анхалт во 1603. Оваа микро-држава била доведена до ранг на војводство во 1806 и споено со другите делови за да го формираат обединетот војводство Анхалт, повторно во 1863.

ГеографијаУреди

Малиот округ Бернбург се наоѓа во историскиот регион Анхалт. Реката Зале поминува низ округот од југ кон север.

ГрбУреди

 

Грбот прикажува мечка што шета на црвен ѕид. Мечката е хералдичко животно на Бернбург и Анхалт. Грбот е сличен на стариот грб на средновековната држава Анхалт-Бернбург и провинцијата Анхалт во рамките на Вајмарската Република.

Градови и општиниУреди

Градови Заедница на општини
  1. Кенерн
  1. Бернбург (вкл. го градот Бернбург)
  2. Нинбург (вкл. го градот Нинбург)
  3. Зале-Випер (вкл. ги градовите Алслебен и Гистен)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°50′ N; 11°45′ E / 51.83° N; 11.75° E / 51.83; 11.75