Зале (германски: Saalekreis) — округ во Саксонија-Анхалт, Германија. Седиштето на округот е во Мерзебург. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Кифхојзер (Тирингија), Мансфелд-Јужен Харц, Залцланд, Анхалт-Битерфелд, Нордзаксен, Лајпциг (двата во Саксонија) и Бургенланд. Слободниот град Хале е целосно опкружен од округот Зале.

Залекрајс
Landkreis Saalekreis

округ
Знаме на Залекрајс Landkreis SaalekreisГрб на Залекрајс Landkreis Saalekreis
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеМерзебург
Површина
 • Вкупна1.433 км2 (553 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно183.434
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SK, MER, MQ, QFT
Мреж. местоwww.saalekreis.de

Историја

уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Мерзебург-Кверфурт и Зал како дел од реформа на окрузите во 2007.

Градови и општини

уреди

Округот Зале се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бад Диренберг
 2. Бад Лаухштет
 3. Браунсбедра
 4. Ландсберг
 5. Лебејин-Ветин
 6. Мерзебург
 7. Михелн
 8. Кверфурт
 1. Кабелскетал
 2. Лојна
 3. Петерсберг
 4. Залцатал
 5. Шкопау
 6. Тојчентал

Вајда-Ланд

 1. Барнштет
 2. Фарнштет
 3. Немсдорф-Герендорф1
 4. Обхаузен
 5. Шраплау2
 6. Штајгра
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2012-01-14.

51°24′N 11°50′E / 51.400° СГШ; 11.833° ИГД / 51.400; 11.833