Мансфелд-Јужен Харц

Мансфелд-Јужен Харц (германски: Mansfeld-Südharz) — округ во Саксонија-Анхалт, Германија.

Мансфелд-Јужен Харц
Landkreis Mansfeld-Südharz

округ
Знаме на Мансфелд-Јужен Харц Landkreis Mansfeld-SüdharzГрб на Мансфелд-Јужен Харц Landkreis Mansfeld-Südharz
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеЗангерхаузен
Површина
 • Вкупна1,449 км2 (559 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно133.690
 • Густина92/км2 (240/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.MSH, EIL, HET, ML, SGH
Мреж. местоmansfeldsuedharz.de

Историја уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Зангерхаузен и Мансфелд, како дел од реформата во 2007.

Градови и општини уреди

Округот Мансфелд-Јужен Харц се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Алштет
 2. Арнштајн
 3. Ајслебен
 4. Гербштет
 5. Хетштет
 6. Мансфелд
 7. Зангерхаузен
 1. Зегебит Мансфелдер Ланд
 2. Јужен Харц
Општински заедници
 1. Берга
 2. Брикен-Хакпфифел
 3. Едерслебен
 4. Келбра1, 2
 5. Валхаузен
 1. Алсдорф
 2. Бендорф
 3. Бланкенхајм
 4. Борнштет
 5. Хелбра1
 6. Хергисдорф
 7. Клостермансфелд
 8. Вимелбург
1седиште на општинската заедница;2град;

Наводи уреди

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2012-01-02.

Надворешни врски уреди

51°32′N 11°22′E / 51.533° СГШ; 11.367° ИГД / 51.533; 11.367