Берделанд (германски: Bördeland) — слободна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа југозападно од Шенебек.

Берделанд
Грб на Берделанд
Берделанд во рамките на Германија
Берделанд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градоначалник Инес Шлегелмилх
Основни податоци
Површина 92 км2
Население 7.529 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39221
Портал www.gem-boerdeland.de
Местоположба на општина Берделанд во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°58′N 11°39′E / 51.967° СГШ; 11.650° ИГД / 51.967; 11.650Координати: 51°58′N 11°39′E / 51.967° СГШ; 11.650° ИГД / 51.967; 11.650

Историја уреди

Општината беше основана во јануари 2008 од поранешните општини Бире, Егерсдорф, Ајкендорф, Гросмилинген, Клајнмилинген, Велслебен и Ценс. Помеѓу јануари 2005 и јануари 2008, три општини соработуваа во општинска заедница Зидостлихес Берделанд.

Административни единици уреди

Населено место Жители
  Бире 2.431
  Егерсдорф 1.240
  Ајкендорф 1.143
  Гросмилинген 1.059
Населено место Жители
  Клајнмилинген 640
  Велслебен 1.835
  Ценс 288

Наводи уреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди