Бердеауе (германски: Bördeaue) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била основана на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Унзебург и Тартун.

Бердеауе
Бердеауе
Бердеауе
Бердеауе
Грб на Бердеауе
Бердеауе во рамките на Германија
Бердеауе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Егелнер Мулде
Градоначалник Петер Фрис (ДХС)
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 67 м
Население 1.785 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39435
Повик. бр. 039263, 039268
Портал www.egelnermulde.de
Местоположба на Бердеауе во рамките на округот Залцланд
Карта
Карта
Координати 51°56′N 11°30′E / 51.933° СГШ; 11.500° ИГД / 51.933; 11.500

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)