Калбе (Зале) (германски: Calbe (Saale); или познат само како Калбе) — град во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Зале, приближно 12 километри северно од Бернбург и 25 километри југоисточно од Магдебург. Познат е како Калбе на Зале, за да се направи разлика од помалиот град Калбе (Милде) на реката Милде во истата покраина.

Калбе (Зале)
Calbe Grabenstraße.jpg
Грб на Калбе (Зале)
Калбе (Зале) во рамките на Германија
Калбе (Зале)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Градски единици 5
Градоначалник Дитер Тишмајер
Основни податоци
Површина 57 км2
Надм. височина 60 м
Население 8.299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39234–39240
Повик. бр. 039291
Портал www.calbe.de
Местоположба на градот Калбе (Зале) во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° СГШ; 11.77583° ИГД / 51.90333; 11.77583Координати: 51°54′12″N 11°46′33″E / 51.90333° СГШ; 11.77583° ИГД / 51.90333; 11.77583

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)