Зале-Випер (германски: Saale-Wipper) — заедница на општини во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Се наоѓа југозападно од Бернбург. Именувана е по реките Зале и Випер, кои течат низ нејзината територија. Седиштето на заедницата на општини е во Гистен.

Заедницата на општини Зале-Випер во Саксонија-Анхалт во рамките на округот Залцландкрајс
Поглед кон црквата во Гистен

Заедницата на општини Зале-Випер се состои од следниве општини:

  1. Алслебен
  2. Гирслебен
  3. Гистен
  4. Илберштет
  5. Плецкау

51°48′N 11°37′E / 51.800° СГШ; 11.617° ИГД / 51.800; 11.617