Плецкау (германски: Plötzkau) — општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Плецкау
Грб на Плецкау
Плецкау is located in Германија
Плецкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Општ. заед. Зале-Випер
Градоначалник Инголф Фрајман
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 61 м
Население 1.289 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06425
Повик. бр. 034692
Местоположба на Плецкау во рамките на округот Залцланд
Карта
Координати 51°45′0″N 11°40′59″E / 51.75000° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.75000; 11.68306Координати: 51°45′0″N 11°40′59″E / 51.75000° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.75000; 11.68306

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)