Жужел

село во Костурско, Егејска Македонија

Жужел (грчки: Ζούζουλη, Зузули) — село во југозападниот дел на Егејска Македонија, Грција, дел од општина Нестрам во административната област Западна Македонија со 84 жители (2001).

Жужел
Ζούζουλη
Мостот Куцумбли
Мостот Куцумбли
Жужел is located in Грција
Жужел
Жужел
Местоположба во областа
Жужел is located in Нестрам (општина)
Жужел
Местоположба на Жужел во Општина Нестрам и областа Западна Македонија
Координати: 40°10′N 21°1′E / 40.167° СГШ; 21.017° ИГД / 40.167; 21.017Координати: 40°10′N 21°1′E / 40.167° СГШ; 21.017° ИГД / 40.167; 21.017
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАренес
Надм. вис.&10000000000000986000000986 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно84
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Жужел се наоѓа на Жужелска Река, високо во североисточните падини на планината Смолика (Смоликас). Жужел е најјужното село на општина Нестрам и географски припаѓа на Епир, а не на Македонија. Близу до селото се наоѓа Жужелскиот мост.

ИсторијаУреди

Во Османлиското ЦарствоУреди

Според името, во XVIII век селото најверојатно е населено со Македонци, но е напуштено во конфликтните години по времето на управувањето на Али паша Јанински и е населено со Грци од Епир. Кон крајот на XIX век Жужел е село во Борботската нахија во Костурската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македония. Етнография и статистика“) во 1900 година Жужел има 120 жители Грци.[2]

Според податоци на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („Lа Mаcédoinе еt sа Populаtion Chrétiеnnе“) во 1905 година во Жужел има 125 Грци и во селото работат грчкото основно и гимназиско училиште.[3]

Грчка статистика од 1905 година го покажува Жужел како село со 189 жители Грци.[4]

Во ГрцијаУреди

За време на Балканската војна селото е окупирано од грчки војници и по Втора балканската војна во 1913 година влегува во Грција. За време на граѓанската војна страда силно и е напуштено од жителите. По војната е повторно населено. Во 60-те години многу од жителите на Жужел се населиле во костурското село Мањак. Од 1997 година Висанско е дел од општина Аренес (Κοινότητα Αρρένων), која од 1 јануари 2011 година според закон Каликратис е споена со општина Нестрам.[5]

ПописиУреди

 • 1913 - 305 жители
 • 1920 - 268 жители
 • 1928 - 351 жител
 • 1940 - 423 жители
 • 1951 - 399 жители
 • 1961 - 437 жители
 • 1971 - 31 жител
 • 1981 - 15 жители
 • 1991 - 234 жители

НаводиУреди

 1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 268.
 3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 182-183.
 4. „Mapping Migration in Kastoria, Macedonia. Zozouli“. Архивирано од изворникот на 2007-07-26. Посетено на 2017-03-18.
 5. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

ЛитератураУреди