Жужелски мост (грчки: Γεφύρι Ζούζουλης) — стар камен мост во Нестрамско, Егејска Македонија. Се наоѓа во шумата, на 2 км источно од селото Жужел. Ја преминува Жужелска Река, која ја образува границата помеѓу планините Смолика од југозапад и Горуша од североисток.[1]

Жужелски мост
Γεφύρι Ζούζουλης
Координати40°10′19″N 21°2′34″E / 40.17194° СГШ; 21.04278° ИГД / 40.17194; 21.04278Координати: 40°10′19″N 21°2′34″E / 40.17194° СГШ; 21.04278° ИГД / 40.17194; 21.04278
ПреминуваЖужелска Река
МестоЖужел, Нестрамско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
СледенКуцумбли
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина25 м
Висина7 м
Распони1
Историја
Завршен1880
Местоположба
Карта

Мостот е изграден во 1880 г. од градители од с. Кастањани во областа Мајсторско, Епир. Даумот е познат од Мантос Димитриос од Жужел (1867 - 1952), кој присуствувал на мостоградбата. Средствата за иградба ги дал човек од епирското село Фурка, чиј брат се удавил во реката. Овој своден полуцилиндричен мост има вкупна должина од 25 м и се издига на висина од 7 м. Долго време бил едиствената врска меѓу Жужел, градот Гребен и Цотил. Обновен е во 1990 г.[2]

Во 1988 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Βόλτα στα Πέτρινα Γεφύρια του Νομού Καστοριάς“. About Kastoria. 25 февруари 2016. Посетено на 22 декември 2020.
  2. „Γεφύρι Ζούζουλης“. Cyberότσαρκα. 4 април 2011. Посетено на 7 март 2013.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/929/15422/20-6-1988 - ΦΕΚ 494/Β/14-7-1988“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-09-25. Посетено на 5 мај 2018.