Куцумбли

мост во Нестрамско, Егејска Макдонија

Куцумбли (грчки: Γεφύρι Κουτσουμπλή) — стар османлиски камен мост меѓу селата Жужел и Борботско, Нестрамско, Егејска Македонија.[1]

Куцумбли
Γεφύρι Κουτσουμπλή
Γεφυρι Ζουζουλη.JPG
Поглед на мостот
Координати40°12′50″N 21°0′29″E / 40.21389° СГШ; 21.00806° ИГД / 40.21389; 21.00806Координати: 40°12′50″N 21°0′29″E / 40.21389° СГШ; 21.00806° ИГД / 40.21389; 21.00806
ПреминуваЖужелска Река
МестоБорботско, Нестрамско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
СледенЖужелски мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина30 м
Ширина2,5 м
Висина8 м
Најдолг распон14 м
Распони1
Историја
ЗавршенXVIII – XIX век
Местоположба

Мостот е изграден на крајот од XVIII или почетокот на XIX век. Веројатно е наречен по неговиот нарачател или човекот кој ги дал средствата. Претставува сводест полуцилиндричен мост со вкупна должина од 30 м и ширина од 2,5 м. Се смета за еден од најубавите мостови во западна Егејска Македонија.[2] На клучниот камен има релјефна глава. Градители на мостот биле Георгиос Димос, Цјамохристос и браќата Галанис од Борботско.[1]

Во 1988 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[3]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Βόλτα στα Πέτρινα Γεφύρια του Νομού Καστοριάς“. About Kastoria. 25 февруари 2016. Посетено на 22 декември 2020.
  2. „Γεφύρι Κουτσουμπλή (Επταχωρίου)“. Cyberότσαρκα. 16 јули 2011. Посетено на 7 март 2013.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/929/15422/20-6-1988 - ΦΕΚ 494/Β/14-7-1988“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 5 мај 2018.