Белц

град во Молдавија
(Пренасочено од Белци)

Белц или Балц (романски: Bălți, руски: Бэлць, украински: Бєльці) — град во Молдавија. Според површина и економската важност, Белц е втор во Молдавија по главниот град Кишинев и трет по население по Кишинев и Тираспол. Белц е еден од петте општини во државата. Градот е важен индустриски, културен, комерцијален и транспортен центар за северот на државата. Белц се наоѓа на 127 километри северно од Кишинев.

Белц
Bălți
Поглед на Белц
Местоположба на општина Белц.
Местоположба на општина Белц.
Координати: 47°46′N 27°55′E / 47.767° СГШ; 27.917° ИГД / 47.767; 27.917
Држава Молдавија
ОпштинаБелц
КомуниСадовое, Елизавета
Основан1620
Градски права1818
Управа
 • ВидОпштински совет
 • ГрадоначалникВасилиј Панчук, од 2001
Површина
 • Градска78 км2 (30 ми2)
 • Градска55 км2 (21 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005900000059 м
Население (2011)
 • Градско144,000
 • Густина1.909,9/км2 (49,470/ми2)
 • Метро148,900
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски кодMD-3100
Повик. бр.+373 231 X-XX-XX
Регистарски табличкиBL XX 000
Мреж. местоwww.balti.md

Население уреди

  • Раѓања (2010): 1573 (10,6 на 1000)
  • Умирања (2010): 1447 (9,7 на 1000)
  • Природен прираст (2010): 126 (0,9 на 1000)

Етнички групи, 2004[1]:

етничка група број %
Молдавци 66,877 52.4 %
Украинци 30,288 23.7 %
Руси 24,526 19.2 %
Романци 2,258 1.8 %
Бугари 297 0.2 %
Гагаузи 243 0.2 %
други 2,889 2,3 %
без изјаснување 183 0.1 %

Збратимени градови уреди

Наводи уреди

  1. Неважечки јазичен код. official ethnicity statistics

Надворешни врски уреди