Директ Енержи

француска велосипедска екипа

Директ Енержи (француски: Direct Énergie; кратенка според UCI: DEN) — француска професионална велосипедска друмска екипа која настапува на континенталните трки и на трките од Светската турнеја, кога е поканета со специјална покана. Во претходните години, екипата била била позната како Бриош ла Буланжер, Бонжур, Бјуик Телеком, Ббокс Бјуик Телеком и Јуропкар. Сезоната 2015 била последна за спонзорството на Јуропкар, а во 2016 година екипата била спонзорирана од Директ Енержи.[1]

Direct Énergie logo.svg
UCI кодDEN
Основан2000 (2000)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиBH
2000–2002
2003–2004
2005–2008
2009–2010
2011–2015
2016–
Бонжур
Бриош ла Буланжер
Бјуик Телеком
Ббокс Бјуик Телеком
Тим Јуропкар
Директ Енержи
Дрес на Директ Енержи

Дрес

Состав на екипатаУреди

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Тома Буда  24 февруари 1994Vendée U (2014)
  Дамјен Годен  20 август 1986Armée de terre (2017)
  Фабјен Греје  31 октомври 1994Vendée U (2015)
  Јоан Жен  25 јуни 1981Vendée U-Pays de la Loire (2004)
  Аксел Журнио  20 мај 1995Vendée U (2017)
  Џонатан Ивер  23 март 1985Fortuneo-Vital Concept (2016)
  Лилијан Калмежан  6 декември 1992Vendée U (2015)
  Ромен Кард  12 август 1992Vendée U (2015)
  Периг Кеменер  26 април 1984Vendée U (2007)
  Жереми Корни  7 август 1991Vendée U (2015)
  Жером Кузен  5 јуни 1989Кофидис (2017)
  Бријан Ноло  13 март 1988
  Адријан Пети  26 септември 1990Кофидис (2015)
  Александар Пишо  6 јануари 1983Vendée U-Pays de la Loire (2005)
  Симон Селје  4 јануари 1995Vendée U (2017)
  Ромен Сикар  1 јануари 1988Euskaltel Euskadi (2013)
  Реин Тарамае  24 април 1987Катјуша-Алпесин (2017)
  Анжело Тилик  2 декември 1990Vendée U (2011)
  Пол Урселен  13 април 1994Vendée U (2016)
  Силвен Шаванел  30 јуни 1979ИАМ (2015)

2017Уреди

Грешка во Lua во Модул:Cycling_race, ред 5104: attempt to concatenate field '?' (a nil value)

2016Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Рајан Андерсон  22 јули 1987
  Тома Буда  24 февруари 1994Vendée U (2014)
  Тома Веклер  22 јуни 1979Vendée U-Pays de la Loire (2000)
  Ромен Гијмоа  28 март 1991Vendée U (2013)
  Фабјен Греје  31 октомври 1994Vendée U (2015)
  Антоан Дишен  12 септември 1991Bontrager (2013)
  Фабрис Жандебоз  4 декември 1984Sojasun (2013)
  Јоан Жен  25 јуни 1981Vendée U-Pays de la Loire (2004)
  Лилијан Калмежан  6 декември 1992Vendée U (2015)
  Ромен Кард  12 август 1992Vendée U (2015)
  Периг Кеменер  26 април 1984Vendée U (2007)
  Бријан Кокар  25 април 1992Vendée U (2012)
  Жереми Корни  7 август 1991Vendée U (2015)
  Жилјен Морис  20 јули 1991Vendée U (2014)
  Бријан Ноло  13 март 1988
  Адријан Пети  26 септември 1990Кофидис (2015)
  Александар Пишо  6 јануари 1983Vendée U-Pays de la Loire (2005)
  Симон Селје   (1 авг–31 дек, стажант)4 јануари 1995Vendée U (2016)
  Ромен Сикар  1 јануари 1988Euskaltel Euskadi (2013)
  Гијом Тевно  13 септември 1993Vendée U (2014)
  Анжело Тилик  2 декември 1990Vendée U (2011)
  Пол Урселен   (1 авг–31 дек, стажант)13 април 1994Vendée U (2016)
  Тони Ирел  1 ноември 1987Vendée U (2010)
  Силвен Шаванел  30 јуни 1979ИАМ (2015)
  Marlon Gaillard   (1 авг–31 дек, стажант)9 мај 1996Vendée U (2015)

НаводиУреди

  1. „Europcar devient Direct Energie“ ((француски)). конс. 15 септември 2015. 

Надворешни врскиУреди

    Ризницата има содржини поврзани со: