Детска Евровизија 2009

Детски избор за песна на Евровизија — избор на избор на детска песна организиран од ЕБУ.

Земји учеснициУреди

Ред.бр Држава Јазик Изведувач Песна Превод Место Бодови
01 Шведска Шведски Мими Санден "Du" Ти 12
02 Русија Руски Екатерина Рјабова "Маленкиј принц“ (Маленький принц) Малиот принц 12
03 Ерменија Ерменски Лаура Хајрапетјан "Барселона" (Բարսելոնա) - 12
04 Романија Романски Ијона Бјанка Анута "Ai puterea în mâna ta" Имаш сила во рацете 12
05 Србија Српски Ništa Lično "Onaj pravi" (Онаj прави) Вистинскиот 12
06 Грузија Грузијски Princesses "Lurji prinveli" (ლურჯი ფრინველი) Сината птица 12
07 Холандија Холандски, Англиски Ралф Мекенбах "Click clack" - 12
08 Кипар Грчки Рафаела Коста "Thalassa, ilios, aeras, fotia"
(Θάλασσα, ήλιος, αέρας, φωτιά)
Море, сонце, вода, оган 12
09 Малта Англиски Франческа и Микаела "Double Trouble" Дупла неволја 12
10 Украина Украински Андраник Алексанјан "Try topoli, try surmy" (Три тополі, три сурми) 12
11 Белгија Холандски Лаура Омлоп "Zo verliefd" Толку многу вљубена 12
12 Белорусија Руски Јуриј Демидович "Volshebniy krolik" (Волшебный кролик) Волшебниот зајак 12
13 Македонија Македонски Сара Маркоска "Za ljubovta" (За љубовта) - 12
  • Според правилото, секој учесник треба да пее на мајчиниот јазик.

Не учествуваатУреди

ВрскиУреди

НаводиУреди