Гујновци

село во Општина Пробиштип


Гујновци — село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.

Гујновци
Pred Gunjovci.JPG

Влезот во Гујновци

Гујновци is located in Македонија
Гујновци
Местоположба на Гујновци во Македонија
Гујновци на интерактивна карта

Координати 41°53′31″N 22°11′56″E / 41.89194° СГШ; 22.19889° ИГД / 41.89194; 22.19889Координати: 41°53′31″N 22°11′56″E / 41.89194° СГШ; 22.19889° ИГД / 41.89194; 22.19889
Општина Пробиштип
Шифра на КО 21007
Гујновци на општинската карта
Гујновци во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Гујновци во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во крајниот јужен дел на подрачјето на Општина Пробиштип, во долното сливно подрачје на Злетовска Река. Атарот на селото се допира до просторите на општините Чешиново и Карбинци. Гујновци е рамничарско село на надморска височина од 335 метри. Од градот Пробиштип селото е оддалечено 13,2 километри.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

Атарот на Гујновци е мал и зафаќа површина од 5 км2. На него преовладува обработливото земјиште на површина од 531,2 ха, на пасиштата отпаѓаат 118,9 ха, а на шумите само 10,4 ха. Селото има полјоделска функција.

ДемографијаУреди

Гујновци е мало село и е на пат целосно да се расели. Селото има 43 жители сите Македонци.

РодовиУреди

Гујновци е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1551 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 16 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[4]
  • Црквиште — населба, некропола и црква од старохристијанскo време и среден век;

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопје.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди