Пестришино

село во Општина Пробиштип

Пестришино (порано: Пестршино) — село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.

Пестришино
Пестришино is located in Македонија
Пестришино
Местоположба на Пестришино во Македонија
Општина Пробиштип
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 21023
Пестришино на општинската карта
Пестршино во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Пестришино во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Петршино живееле 135 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Петршино имало 156 жители, од кои 144 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 12 Роми.[2]

Во 2014 г. на селото е официјално преименувано од Пестршино во Пестришино.[3]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис од 2002 година, во Пестришино живеат 10 жители, Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 135[1] 156[2] 162 157 152 117 51 29 21 10

РодовиУреди

Пестришино е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Какаровци (6 к.) они се единствениот староседелски род, кои знаат дека сигурно живеат минимум шест колена назад во селото (во 1970-тите).
  • Доселеници: Рибарци (5 к.) потекнуваат од предци кои турските бегови од Штип ги донеле во ова село да работат на чифликот. Нивното потекло е од селото Рибарци кај Битола. Бегот во овој довел и други семејства од битолско; Соколовци (5 к.) водат потекло од тројца браќа кои се доселил овде од селото Бардовци кај Скопје; Урдовци-Кременовци (6 к.) доселени се од селото Пуздерци; Караздравевци-Караманци (3 к.) доселени се од селото Куково во XIX век.[6]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1549 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 6 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 222.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130 - 131.
  3. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р. Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област-Географско-историски осврт. Скопје.
  7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди